Jaki kolejny błąd możemy popełniać w komunikacji z dziećmi?
Słowo „ALE” to kolejne, które działa w dość specyficzny sposób. Kładzie nacisk w wypowiedzi na tym, co znajduję się po słowie „ale”, a osłabia to co znajduje się przed nim.
Jeśli powiem do Ciebie: „Fajnie wyglądasz ale masz potargane włosy” to na czym mocniej się skupisz?
A jeśli powiem: „Masz potargane włosy ale świetnie dzisiaj wyglądasz” to na czym teraz?
Jest lepiej? 😊
I w jednym i drugim przypadku podałem dwie te same informacje. Rożni je tylko kolejność wypowiedzi i wydźwięk z nich będzie zupełnie różny. Zawsze to co po „ale” będzie wzmacniane, a to co przed – osłabiane.
Dlatego jeśli chcesz np. docenić działanie dziecka to pamiętaj by unikać po „ale” komunikatu negującego to działanie. Np.: „Świetnie sobie z tym poradziłeś ale popraw jeszcze to i to…”). W takiej sytuacji dziecko otrzymuje komunikat wzmacniający i za chwilę „BUM” – dostaje w głowę, że coś nie jest ok i musi to poprawić.
Co w zamian?
Zamiast słowa „ALE” lepiej jest użyć „równocześnie”, „jednocześnie”, „w tym samym czasie”, czy spójnika „i”.
Przykłady:
Świetnie sobie z tym poradziłeś, zwróć jednocześnie uwagę na…
Świetnie sobie z tym poradziłeś, równocześnie spójrz na…
Widzę, że włożyłeś dużo wysiłku w …, w tym samym czasie warto zadbać jeszcze o…
Tego typu komunikaty są zachęcające do działania, motywujące i jednocześnie doceniające już podjęte działanie.
Warto pamiętać, że podobnie do „ALE” funkcjonują inne spójniki przeciwstawne, takie jak: natomiast, aczkolwiek, jednak, jednakże.
Można (i warto) używać ich świadomie w sytuacjach tam gdzie chcemy podkreślić wydźwięk z drugiej części zdania i skierować uwagę dziecka na coś pozytywnego. Szczególnie w sytuacji gdy dziecko doświadczy czegoś negatywnego i „potwierdzamy bieżące, negatywne doświadczenie” dziecka (jeśli nie czytałeś jeszcze o tym wpisu – to zapraszam tu).
Np.: Rozumiem, że się zezłościłaś, bo zginęła Ci kredka i na pewno Ci smutno. Ale mam pomysł, chodź zaprzęgniemy do poszukiwań Twojego kucyka Pony, co Ty na to? 😊
Ostatnio usłyszałem jak wkurzona mama mówi do swojego dziecka: Bardzo Cię kocham, ale w tej chwili Cię nie lubię. Co najbardziej zapamięta dziecko z tego zdania?
Oczywiście jest dużo sposobów na reakcję w sytuacji gdy dziecko nas rozzłościło ale o tym w innych wpisach 😊
1 Komentarz
Super przykład z włosami. Słowa “ale” nie używam. Teraz mając wiedzę, co w zamian będzie mi łatwiej przekazać całą informację.